.: MENU
G A L E R I A
-zdjęcia losowe-
(52) Autor zdjęcia: K.Turska
, Data wykonania 2010-06-17 12:00:00
Dodano: 2012-02-15
Wycieczka 2010r. Warszawa
(246) Autor zdjęcia: K.Turska
, Data wykonania 2012-10-05 00:00:00
Dodano: 2016-01-29
2. NAD WSZYSTKIE INNE CEŃ STRONY RODZINNE 2012
(210) Autor zdjęcia: K.Turska
, Data wykonania 2015-05-28 00:00:00
Dodano: 2016-01-28
Wycieczka 2015r Trójmiasto
(239) Autor zdjęcia: K.Turska
, Data wykonania 2010-09-20 00:00:00
Dodano: 2016-01-29
1. CHOPIN ZNÓW W STRZYŻEWIE 2010r.
(40) Autor zdjęcia: K.Turska
, Data wykonania 2010-06-16 09:45:00
Dodano: 2012-02-15
Wycieczka 2010r. Warszawa
Panel użytkownika
login
hasło
.: Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Strzyżewie


Pierwsza wzmianka o szkole w Strzyżewie pochodzi z 1809 roku, kiedy to w parafii kotłowskiej funkcjonowała Powiatowa Komisja Urzadzajaca. Komisja ta zgodnie z zaleceniom Komisji Edukacji Narodowej istniejace wczesniej szkoły parafialne przekształciła w szkoły ludowe utrzymywane przez wies. W Strzyżewie szkoła miesciła się zatem w prywatnej chacie krytej strzecha.


Zachowana kronika szkolna z 1885r
Zachowana kronika szkolna z 1885r.

W 1852r. wzniesiono w Strzyżewie pierwszy budynek szkolny. Grunt pod budowę darował dziedzic Strzyżewa, Stefan Wiesiołowski (0,75ha). Do tej pierwszej szkoły uczęszczały dzieci rodzin katolickich i ewangelickich całej gromady.


Pierwszy budynek szkoły
Pierwszy budynek szkoły

W 1853 roku zorganizowano odrębna szkołę dla gminy katolickiej i odrębna dla gminy ewangelickiej. Istniejacy już budynek stał się własnoscia gminy ewangelickiej, zas gmina katolicka zakupiła sobie grunt 3,75 ha od rolnika Bartnika i w 1863 roku wybudowała budynek szkolny w południowej częsci wsi (obecnie jest to budynek mieszkalny).


Drugi budynek szkoły
Drugi budynek szkoły

W 1875 roku obydwie szkoły strzyżewskie zostały zamienione na szkoły symultanne i do każdej z nich uczęszczały wspólnie dzieci katolickie i ewangelickie. W 1876 roku z dotychczasowych dwóch szkół wspólnych utworzone dwie odrębne, szkoły - północna i południowa. W 1885 roku wybudowano trzeci budynek szkolny przy kosciele ewangelickim.


Trzeci budynek szkoły
Trzeci budynek szkoły

Wreszcie w 1890 roku postanowiono zbudować w północnej częsci wsi druga szkołę katolicka, obie szkoły symultanne zlikwidować i zorganizować dwie odrębne szkoły w każdej częsci Strzyżewa. W 1891 roku uruchomiona została druga szkoła katolicka. Były więc na tym terenie aż cztery szkoły - po jednej katolickiej i ewangelickiej w każdej częsci wsi - północnej i południowej. Taka mnogosć szkół wynikała z dwuwyznaniowosci i dwunarodowosci Strzyżewa oraz sporej rozciagłosci wsi, zwłaszcza w kierunku północ - południe.


Czwarty budynek szkoły
Czwarty budynek szkoły

Podział szkoły na północna i południowa istniał także długo po zakończeniu II wojny swiatowej. Dopiero 1 wrzesnia 1973 roku połaczono obydwie szkoły strzyżewskie w jedna całosć. W szkole uczyło się wtedy 182 dzieci. 4 marca 1974 roku szkoła przyjęła nazwę od byłej szkoły Strzyżew - Południe: "Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Strzyżewie". Wybór patrona zwiazany był z pobytem kompozytora w Strzyżewie. Od 1821 roku datuja się zwiazki kompozytora ze Strzyżewem, kiedy to matka chrzestna Chopina wyszła za maż Stefana Wiesiołowskiego - dziedzica Strzyżewa.


Tablica szkoły
Tablica szkoły

W 1995 roku z okazji 700-lecia wsi , przed głównym budynkiem szkoły ustawiony został pomnik z tablica upamiętniajaca pobyt Chopina w Strzyżewie. A Na tablicy napis: 'Strzyżew i skromny dworek Wiesiołowskich pozostał w pamięci Chopina na zawsze. Strzyżew, 700-lecie wsi, 1295-1995'


Pomnik z tablica upamiętniajaca pobyt Chopina w Strzyżewie
Pomnik z tablica upamiętniajaca pobyt Chopina w Strzyżewie

Chopin wielokrotnie bawił przejazdem w Ostrowie Wielkopolskim, Strzyżewie i Antoninie – słynnym pałacu myśliwskim księcia Antoniego Radziwiłła. Pałac z drewna, służy jako wyjątkowy w swoim rodzaju zabytek architektury z okresu romantyzmu. Dziś jest to miejsce imprez kulturalnych, prowadzony przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Tutaj jest organizowany Międzynarodowy Festiwal "Chopin w Barwach Jesieni"


Pałac Mysliwski w Antoninie
8 Pałac Mysliwski w Antoninie

Fryderyk Chopin


W roku szkolnym 2002/2003 obchodzilismy jubileusz 150- lecia wzniesienia pierwszego budynku szkoły w Strzyżewie. Uroczystosć jubileuszu szkoły połaczona była z wmurowaniem kamienia węgielnego pod nowy obiekt szkolny. W uroczystosciach uczestniczyli: Minister Edukacji Narodowej i Sportu: Krystyna Łybacka, Wójt Gminy Sieroszewice: Czesław Berkowski, Sołtys Strzyżewa: Bernadetta Biała, Radny z Ostrowa Wlkp: Grzegorz Woźny, Ordynariusz Diecezji Wrocławskiej Koscioła Polskokatolickiego: ks.biskup Wiesław Skołucki, Proboszcz Parafii Rzymsko-katolickiej w Kotłowie: ks.Adam Kosmała, Dyrektor Szkoły w Strzyżewie: Jacek Nentwich, Grono Pedagogiczne i uczniowie szkoły oraz mieszkańcy Strzyżewa. Zebrani goscie zgromadzili się na placu, przy którym miał powstać nowy budynek szkoły. Powitał ich Dyrektor Szkoły - Jacek Nentwich. Akt erekcyjny odczytała Marta Banaszak - uczennica klasy VI. Plac pod budowę szkoły poswięcili: ks.biskup Wiesław Skołucki i ks. Adam Kosmała. Symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego dokonali: minister Krystyna Łybacka, Czesław Berkowski, Bernadetta Biała oraz uczennica klasy VI -Marta Banaszak.


Wmurowanie kamienia przez Pania Minister Łybacka
Wmurowanie kamienia przez Pania Minister Łybacka

Pani Minister Łybacka z Wójtem Gminy Sieroszewice oraz Dyrektorem Szkoły
Pani Minister Łybacka z Wójtem Gminy Sieroszewice oraz Dyrektorem Szkoły

Pani Minister powiedziała: "Myslę, że tak jak dzis chwali się dzieło fundatora pierwszego budynku szkolnego, tak potomni będa mówili jak madra decyzja władz Gminy było podjęcie budowy nowej szkoły" Z okazji wmurowania kamienia węgielnego przygotowano dla wszystkich gosci uroczysta akademię, w której uczniowie przybliżyli losy strzyżewskiej szkoły na przestrzeni 150 lat. Zebranych na sali O.S.P. w Strzyżewie powitał Wójt Gminy Sieroszewice - Czesław Berkowski a o historii szkoły opowiedział nauczyciel i autor wielu ksiażek m.in. " Strzyżew 1295-1995" - Marek Olejniczak.


Pani Minister ŁybackaDecyzja o budowie nowej szkoły zapadła w 1995 roku. Największego poparcia tej inicjatywie udzielili Radni - Bernadetta Biała i Andrzej Wawrzyniak. Plany zaakceptowały władze Gminy Sieroszewice. One też ponosza główny ciężar finansowy budowy. W nowej szkole uczniowie będa mieli zapewnione lepsze warunki do nauki a szkoła nadal będzie mogła pielęgnować swoje tradycje.
Tekst: Marek Olejniczak
Zdjęcia: K.Turska, M. OkupnikHistoria nowej szkoły


Budowa szkoły trwała 4 lata. 24 października 2006 nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku Szkoły Podstawowej im Fryderyka Chopina w Strzyżewie. Uroczystość otwarcia była dużym i długo oczekiwanym wydarzeniem dla wsi, pracowników szkoły oraz całej gminy. Na uroczystość zostało zaproszonych wielu znakomitych gości: Starosta Ostrowa Wlkp.: Włodzimierz Jędrzejak, Wójt Gminy Sieroszewice: Czesław Berkowski, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu: Małgorzata Kasprzycka; Sołtys Strzyżewa: Bernadetta Biała; przedstawiciel Firmy Budowlanej PBO - Roman Pułkownik, Poseł : Andrzej Grzyb, Biskup Ordynariusz Diecezji Kaliskiej: Stanisław Napierała i wielu innych.
Nowa szkoła posiada kilka nowoczesnych pracowni lekcyjnych, bibliotekę, salę tradycji, świetlicę, salę gimnastyczną i nowoczesną pracownię komputerową. Nowa szkoła to spełnienie marzeń uczniów, mieszkańców Strzyżewa i pracowników szkoły.

Zdjęcia z uroczystosci otwarcia szkoły 24. 10. 2006r.


Dzieci

Nowa szkoła posiada kilka nowoczesnych pracowni lekcyjnych, bibliotekę, salę tradycji, swietlicę, salę gimnastyczna i nowoczesna pracownię komputerowa. Nowa szkoła to spełnienie marzeń uczniów, mieszkańców Strzyżewa i pracowników szkoły.Więcej zdjęć znajdziesz w naszej galerii zdjęć

Polska
Wielkopolska
Powiat Ostrowski
Gmina Sieroszewice
Wieś - Strzyżew
Wieś - Strzyżew
MAPKA