Nieśmiertelne planszówki. Odkryj je na nowo

Pionki do gier planszowych archeolodzy odnajdują na całym świecie, nawet w przed chrześcijańskiej Polsce grano w znaną ze Skandynawii grę, o czym świadczą znaleziska z Poznania. Oznacza to, że powszechne skojarzenie gier planszowych z dziećmi jest fałszywe. Nasi przodkowie uwielbiali spędzać czas, na tego typu rozrywce i bynajmniej nie było w tym nic nieodpowiedniego. Gry towarzyskie planszowe nie są wymysłem lat 50, kiedy to ruszyła na szeroką skalę produkcja zabawek, ale wyrazem głębokiej potrzeby spędzania czasu z innymi oraz przyjaznej rywalizacji. Oczywiście jak wiadomo z pomocą planszówek można też trenować koncentrację, logiczne myślenie i pamięć – ale czy trzeba? Niech będzie to pożyteczny efekt uboczny dobrej zabawy, ale nie oszukujmy się, nikt po pracy nie ma ochoty na umysłowe fikołki.

Planszówki, wino i przekąski

Towarzyskie gry planszowe zmuszają do odłożenia telefonu na bok, do tego by usiąść razem przy stole, spojrzeć sobie w oczy i spędzić jakościowo czas. Gry towarzyskie planszowe -na każdą okazje umilą spotkanie z przyjaciółmi, rodzicami, dziadkami lub kolegami z pracy. Ba! są wręcz idealnym pretekstem do spotkania i świetną alternatywą dla drożejących restauracji i pubów. Angażujące planszówki szczególnie polecają się w czasie świąt, kiedy to musimy mierzyć się z politycznymi debatami przy stole lub niewygodnymi pytaniami wścibskiego wujka. Zaproszenie części towarzystwa do wspólnej gry skutecznie przerwie nieprzyjemne rozmowy lub skieruje je na inny tor. Towarzyskie planszówki z drugiej strony mogą też pomóc w przełamaniu lodów z nowym chłopakiem siostry, z którym rozmowa przy stole zwyczajnie się nie klei.

Do wyboru, do koloru!

Gier towarzyskich planszowych jest od groma. Można przebierać między grami gdzie poza pionkami i kostkami używa się kart, słów, banknotów, bączków, “gorących ziemniaków”, klepsydr odmierzających czas i wielu innych dodatków. Wyjątkowo kuszące są gry narracyjne, gdzie poruszamy się po planszy w oparach mgły w ciemnym lesie, przeskakujemy pomiędzy pędzącymi pociągami, bądź tropimy seryjnego mordercę na mrocznych ulicach deszczowego Londynu. Gry towarzyskie planszowe mają to do siebie, że zachęcają do współpracy, wyzwalają salwy śmiechu i długo się nie nudzą.

Posts Tagged with…